Tuesday, 5 November 2013

New "Po Polsku" page appears.

Nauka Jazdy w UK, Prawo Jazdy Kategoria B, Jak zostać kierowcą w UK.
Szkoła nauki jazdy 1st London Driving Academy to idealne miejsce na kurs zarówno dla tych, którzy nie odczuwają żadnych oporów przed prowadzeniem samochodu, jak i dla osób które: odczuwają strach przed prędkością, są znerwicowane, uważają, że nie nadają się do prowadzenia samochodu, ale chcą potrafić to robić, mają za sobą wypadek na drodze i do dziś odczuwają z tego powodu przerażenie,z różnych względów czują się nie dość dobre by podołać takiemu wyzwaniu itd.

Aby prowadzić samochód na terenie Wielkiej Brytanii musisz zdobyć odpowiednie uprawnienia. Kluczem do sukcesu jest oczywiście rzetelna nauka, ale także znalezienie odpowiedniego instruktora. Profesjonalny nauczyciel jazdy, który posiada kwalifikacje, wiedzę, doświadczenie oraz dostosowany do potrzeb osoby uczącej się samochód to kapitał, który powinien otworzyć drzwi do sukcesu.

Kiedy już podejmiesz decyzję o rozpoczęciu kursu musisz doprecyzować jakim pojazdem zamierzasz się w przyszłości poruszać. W odróżnieniu od Polskich realiów, jest to zagadnienie o tyle istotne, że w Wielkiej Brytanii posiadając uprawnienia do prowadzenia samochodu z automatyczną skrzynią biegów nie można prowadzić pojazdu z manualną skrzynią biegów. Prawo jazdy na samochody z manualną skrzynią biegów jest jednak równoznaczne z uprawnieniami do prowadzenia samochodu z automatyczną skrzynią biegów.

Zanim wsiądziesz po raz pierwszy za kierownicę samochodu kursowego musisz spełnić bezwzględny warunek tzn. uzyskać Provisional Driving Licence. Jest to dokument, który zgodnie z prawem brytyjskim, uprawnia do kierowania pojazdem pod opieką instruktora. Jest to formalność, ale bez PDL nie możesz legalnie rozpocząć nauki jazdy.

Aby uzyskać Provisional Driving Licence należy wypełnić formularz D1, który dostępny jest w każdym urzędzie pocztowym, dołączyć swoją fotografię i odesłać na wskazany adres lub zostawić w lokalnym oddziale DVLA. Wnioski można również składać drogą internetową: http://www.direct.gov.uk/en/Motoring/DriverLicensing/NeedANewOrUpdatedLicence/DG_10012514  Czas trwania kursu nie jest z góry określony. Każdy uczący się potrzebuje innej dawki lekcji z instruktorem, zanim pewnie poczuje się w roli kierowcy, a jego umiejętności będą wystarczające, aby zdać egzamin. Choć zalecane jest aby decyzję o podjęciu się zdania egzaminu uzgadniać z istruktorem, który dokonuje oceny kompleksowej z uwzględnieniem umiejętności kursanta, znajomości przepisów, refleksu, emocji oraz innych detali, każdy uczący się sam może ją podjąć.

Egzamin składa się z dwóch etapów tj. części teoretycznej i praktycznej. Część teoretyczna jest biletem wstępu na egzamin praktyczny. Do dnia 7 kwietnia 2014 roku zdawanie go jest możliwe w języku polskim, po upływie tej daty egzamin będzie się odbywał wyłącznie w języku angielskim. Termin egzaminu można zarezerwować telefonicznie pod numerem 0300 200 1122 w godzinach od 8.00 do 18.00,drogą pocztową wysyłając wypełniony formularz dostępny w DVLA lub za pomocą internetu;  https://pt.dsa.gov.uk/tests/tests_E/pt/index.asp?test=pt  Wyznaczenie terminu egzaminu może potrwać od 1-go do 5-ciu tygodni. Egzamin teorii składa się z dwóch części: - pytań z jedną lub wieloma odpowiedziami - dostrzeganie zagrożeń na drodze tzw. Hazard Perception. Aby uzyskać przepustkę do egzaminu praktycznego, musisz zdać obie powyżej wymienione części. Raz zdany egzamin teoretyczny jest ważny przez 2 lata. Oznacza to, że w tym okresie musisz przystąpić do egzaminu praktycznego.

Egzamin praktyczny nie ma skomplikowanej konstrukcji. Przygotowany jest tak aby sprawdzić czy potrafisz prowadzić samochód w bezpieczny sposób oraz czy znasz kodeks drogowy i potrafisz go stosować w realnych sytuacjach drogowych. Trasę egzaminu oraz manewry, które wykonasz, określa egzaminator.

Wyznaczenie terminu egzaminu praktycznego może potrwać od czterech do dziewięciu tygodni, a jego rezerwacja odbywa się tak jak w przypadku egzaminu teoretycznego. Egzamin odbywa się w języku angielskim, (po polsku tlumaczenie do 07/04/2014 ) Kurs nauki jazdy w 1st London Driving Academy obejmuje także niezbędny zakres słownictwa i zwrotów, dzięki czemu ewentualna bariera językowa nie stanowi problemu.

W przypadku osób, które mimo wszystko czują się niepewnie, do kwietnia 2014 roku, mogą na czas egzaminu zatrudnić tłumacza. (Monika D'Agate oferuje ten serwis).  Możliwe jest także zaproszenie na egzamin instruktora. W przypadku konieczności powtórzenia egzaminu będzie on dysponował wiedzę konieczną do kontynuacji nauki. Szkoła nauki jazdy 1st London Driving Academy oferuje kompleksowe usługi mające na celu przygotowanie do zdania obu egzaminów. Uczący się mogą się zaopatrzyć w Test Teoretyczny dla kierowców samochodów osobowych, który zawiera kompletny zestaw pytań z odpowiedziami obowiązującymi na terenie Wielkiej Brytanii.

Dla wielu osób najtrudniejsze jest przełamanie bariery psychicznej. To dla nich stworzyliśmy specjalną formułę kursu opartą o bezpieczną metodę TFT (Thought Field Therapy -Terapia Pola Myślenia) polegająca na rytmicznym pukaniu (stukaniu) w tzw. punkty meridialne na swoim ciele pod nadzorem instruktora. Przynosi ona imponujące efekty w walce ze stresem, traumami i blokadami psychicznymi na całym świecie.

Witam w gronie kierowców,

Instruktor Nauki Jazdy

1st London Driving Academy.com

Advanced Driver Coaching.com

Monika D’Agate

Moje uprawnienia:

Driving Standards Agency Aproved Driving Instructor (car) Grade 6 - Licencja Instruktora Nauki Jazdy Poziom 6 (najwyższy w Wielkiej Brytanii)

 RoSPA Advanced Driver Gold - Królewski Związek Zaawansowanych Kierowców (Zaawansowany Kierowca Złota Odznaka - najwyższy standard osiągalny przez cywilnego kierowcę w Wielkiej Brytanii)

Thought Field Therapy Algorithm -Terapia Pola Myślenia Algorytmy   
 

 

No comments:

Post a comment